Mała orkiestra z Rakowa


Na terenie woj. świętokrzyskiego brakuje pozascenicznych przestrzeni spotkania dzieci i młodzieży czynnie zainteresowanych muzyką tradycyjna.
By wypełnić tę pustkę, u schyłku wakacji 2021 roku, zorganizowaliśmy czterodniowe spotkanie z muzyką tradycyjną, które odbyło się w świętokrzyskim Rakowie. Jego uczestnikami były dzieci i młodzież z Warszawy i Rakowa oraz wiejscy muzykanci z Powiśla świętokrzyskiego. Podczas warsztatów, spotkań i zabawy tanecznej kilka pokoleń wymieniało się melodiami i pozytywną energią, zyskując przy tym motywację do pielęgnowania tradycji swoich małych Ojczyzn.
W ramach spotkania udało nam się zrealizować 5 teledysków oraz nagrać materiał na płytę Melodie od Powiśla.
Zespół Rakowskie Fijołecki powstał w 2016 r. z inicjatywy sióstr ze świętokrzyskiego Rakowa: Magdaleny Wojsy i Justyny Piotrowicz. Tworzą go dzieci w wieku 7-14 lat uczęszczające do szkoły podstawowej w Rakowie. Uczą się w nim przywiązania do tradycji swojej małej Ojczyzny oraz poczucia dumy ze swego pochodzenia. Zespół bierze czynny udział w uroczystościach kościelnych, gminnych oraz zabawach tanecznych w swoim regionie.

Wesołe Mazurki z Pragi to grupa dzieci grających muzykę tradycyjną działająca od 2016 r. przy Domu Kultury TuPraga. Pod czujną i troskliwą opieką Pauli Kinaszewskiej dzieci uczą się śpiewać, grać i przede wszystkim czuć muzykę polskiej wsi - ekspresywną, żywiołową i oryginalną. Grają melodie z Ziemi Radomskiej, Kielecczyzny oraz Mazowsza. Zespół często gra do tańca i posłuchu, kolęduje na na terenie swojej dzielnicy i przede wszystkim bawi się muzyką.

Akordeonistka Barbara Michalec (ur. 1953) z Ciszycy Dolnej k. Tarłowa posiada bardzo szeroki repertuar muzyczny: od śpiewnych powiśloków, poprzez polki (często przejęte przez powiślackich muzykantów od kapel żydowskich), aż po fokstroty i walczyki. Na płycie usłyszymy ją w towarzystwie trąbki i barabanu.

Zdzisław Kwapiński (ur. 1951) to skrzypek i saksofonista pochodzący ze Zwolenia, który jest jednym z inicjatorów i współorganizatorów, pierwszych po latach przerwy, zabaw tanecznych przy muzyce tradycyjnej na wschód od Radomia. To także niestrudzony popularyzator powiślackich melodii. Na płycie usłyszymy go z synem Michałem i Szwagrem Stanisławem.

Back to Top