festiwal Po Rzece w Załęczu Wielkim

PO RZECE - ZAŁĘCZE WIELKIE (28.09 - 01.10.2023)
festiwal Muzyki i Tradycji Województwa Łódzkiego 2023
Festiwal 𝐏𝐎 𝐑𝐙𝐄𝐂𝐄 w Załęczu Wielkim był okazją do bliższego spotkania z wciąż żywymi, muzycznymi tradycjami Ziemi Sieradzkiej – muzyką, śpiewem i tańcem.
IDEA: Wydarzenie wzorowane jest na letnich taborach węgierskich domów tańca (upowszechnionych w Polsce przez Stowarzyszenie Dom Tańca). Uczestnicy taborów przez kilka dni grają, tańczą i uczą się od zaproszonych muzykantów, śpiewaczek i tancerzy wiejskich. Cechą różniącą Tabor od typowych Festiwali jest brak konwencjonalnego podziału na artystów i publiczność, podejście alternatywne wobec konsumenckiego charakteru imprez związanych z popkulturą. Założeniem twórców Taboru jest czynny udział jego uczestników we wszystkich wydarzeniach poprzez taniec, naukę śpiewu i gry.
REGION: Na Terenie Ziemi Sieradzkiej rozpościerajacej się od wschodnich granic wielkopolskim, aż po zachodnie krańce Mazowsza znajdziemy do dziś charakterystyczną i unikalną gwarę, rękodzieło (piękne wycinanki i hafty), stroje oraz muzykę tradycyjną.
W sieradzkich kapelach najważniejszą rolę pełni skrzypek, który jest również skarbnicą repertuaru. Towarzyszą mu instrumenty pełniące funkcję rytmiczną: basy, bęben ze stalką lub bębenek obręczowy, zwany tutaj ciachotkiem. 
Z licznych wywiadów wynika, że w XX wieku takim składom kapel towarzyszyły również klarnety lub kornety a także większa popularność zdobyły harmonie i akordeony (do dziś nazywane harmoniami).
W repertuarze tanecznym wiejskich kapel znajdziemy polki, chodzone, owijoki i obery. Niejednokrotnie są to melodie pochodzące od śpiewu i często towarzyszą im słowa przyśpiewek. Tradycyjny śpiew charakterystyczny dla Ziemi Sieradzkiej możemy usłyszeć na żywo sporadycznie u żyjących dziś jeszcze śpiewaczek starszego pokolenia lub u nielicznych ich kontynuatorek.
organizatorzy festiwalu: Łódzki Dom Kultury i fundacja Muzyka Zakorzeniona
W ramach festiwalu odbyły się warsztaty następujące warsztaty:
- śpiewu z Joanną Skowrońską
- śpiewu z Joanna Gancarczyk
- śpiewu z Joanną Szaflik
- gry na bębnie obręczowym z Mateuszem Dobrowolskim
- gry na skrzypcach z Marią Stępień
- gry na basach z Joanną Szaflik
- tańca z Grzegorzem Ajdackim
- gry na harmonii z Januszem Urbaniakiem
Na 3 zabawach tanecznych usłyszymy muzykę Ziemi Sieradzkiej, Wielkopolski, Kaliskiego i Kieleckiego - zagraną przez kilka pokoleń muzykantów i muzykantek m.in.: kapelę Józefa Tomczyka (Mroczki Małe) kapelę Lunaria (Poznań/Wrocław/Łódź), kapelę Lututowianie (Lututów), Martę Cichą (Chojne), kapelę Światowce (Poznań), Wieluńską Kapelę Ludową (Wieluń) oraz kapelę Napięcie.
Back to Top