dudziarze.plStrona dudziarze.pl powstała z inicjatywy fundacji Muzyka Zakorzeniona i jest pierwszą, profesjonalnie zrealizowaną stroną o polskich tradycjach dudziarskich. Zależy nam na tym by w ciekawy sposób opowiedzieć o niezmiernie ciekawym instrumencie jakim są dudy oraz o ludziach z nimi związanymi – z przeszłości i teraźniejszości.
Chcieliśmy pokazać muzykę dudziarską w pozascenicznym kontekście, żywą, potrzebną lokalnym społecznościom i młodym pokoleniom. Trzon strony stanowią teksty i wywiady. Wszystkie wzbogacone są o atrakcyjne nagrania audio i video oraz zdjęcia. Stanowią one ważną część dokumentacji współczesnych przejawów dudziarskiej muzyki ludowej w Polsce.
Do współpracy przy projekcie zostali zaproszeni muzykolodzy, antropolodzy, etnografowie, lokalni animatorzy kultury, folkloryści, socjologowie, dziennikarze oraz muzycy-praktycy.
Już sama realizacja materiałów na potrzeby strony pobudziła do działania dudziarzy i animatorów lokalnej kultury muzycznej z dudziarskich regionów Polski. Widzimy, że projekt wpłynął na uruchomienie zjawiska “kuli śnieżnej”, dzięki której o dudach i dudziarzach mówi się coraz więcej, przywołując zarówno historię i dawnych mistrzów, jak i współczesne praktyki w obszarze dudziarskich tradycji.
Na stronie znajdziemy także ponad 120 profesjonalnie zrealizowanych nagrań audio muzyki dudziarskiej z Polski i Ukrainy, dziesiątki nagrań video oraz kalendarz dudziarskich wydarzeń.
Back to Top