Krystyna Ciesielska [PL]
Krystyna Ciesielska (z domu Mirecka) urodziła się w 1945 roku w Brogowej (powiat przysuski, woj. mazowieckie). Mawia o sobie, że jest z muzykalnej rodziny. Ojciec Albin Mirecki i wuj Walenty Mirecki grali na skrzypcach, ciotki śpiewały na weselach, a dziadek Franciszek Mirecki lubował się w przyśpiewkach o koniach. W domu Mireckich nie brakowało okazji do wspólnego śpiewania. Było ono częścią świętowania, ale także domowej religijności.
W śpiewie Krystyny Ciesielskiej słychać lekkość i buzującą energię, melodie mienią się glissandami, to zwalniając, to przyspieszając. Sama mówi, że śpiewa z werwą – często szybciej, niż powinno się śpiewać np. pieśni do ślubu.
Na płycie można usłyszeć zaledwie ułamek muzycznego materiału, który zgromadziła w pamięci Krystyna Ciesielska. Jest skarbnicą wiedzy o powojennych weselach, zna stare melodie pieśni religijnych i pogrzebowych, kolęd i pastorałek. Śpiewa piękne kołysanki, przyśpiewki i niezliczone piosenki liryczne – starsze i nowsze.

Anna Jurkiewicz

Krystyna Ciesielska [ENG]
Krystyna Ciesielska was born in 1945 in Brogowa village [Przysucha county, Masovia voivodeship]. She was raised in a musical family – her father and uncle were fiddlers, aunties were wedding singers, and her grandfather loved to sing short songs about horses. Krystyna’s home was full of music, which was a part of a holiday and a sign of familial spirituality.
Krystyna Ciesielska’s singing manner is tingled, energetic; melodies are full of glissandos.
On our LP you would hear just a piece of a huge material, Krystyna Ciesielska has been gathering since her childhood. She is a living knowledge about postwar wedding rituals, burial and religion songs or Christmas carols. There are also cute lullabies, love songs or short folk songs in her memory.

Anna Jurkiewicz 

Karol Majerowski – realizacja i postprodukcja nagra / recording execution, postproduction
Piotr Baczewski – koordynacja merytoryczna i organizacyjna / substantive coordination, executive producer
Monika Gigier – redakcja i korekta, współpraca przy realizacji nagrań, opracowywanie koncepcji płyty / editing, producer assistant, LP concept
Czarli Bajka – projekt graficzny książeczki i okładki / graphic design
Anna Jurkiewicz / Ewa Grochowska – autorki tekstów opublikowanych w książeczka / booklet's texts authors

Nagrania zostały zrealizowane w ramach projektu Archiwum Gana współfinansowanego przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego z Funduszu Promocji Kultury.
Płyta została wydana ze środków zgromadzonych w ramach zbiórki na portalu zrzutka.pl.

Wydawca: fundacja Muzyka Zakorzeniona | 2020
www.facebook.com/muzyka.zakorzeniona
℗ © 2020 fundacja Muzyka Zakorzeniona

Back to Top