Po Rzece Tabor Opoczyński Poświętne

Festiwal „PO RZECE. Tabor Opoczyński” w Poświętnem (pow. opoczyński) to okazja do bliższego spotkania z wciąż żywymi tradycjami pogranicza opoczyńsko-rawskiego.
CZAS: 26-29 września 2024
IDEA: Wydarzenie wzorowane jest na letnich taborach węgierskich domów tańca (upowszechnionych w Polsce przez Stowarzyszenie Dom Tańca). Uczestnicy taborów przez kilka dni obcują nie tylko ze sobą nawzajem, ale przede wszystkim uczą się tradycyjnych technik wykonawczych od zaproszonych muzykantów, śpiewaczek i tancerzy wiejskich, wspólnie grając, śpiewając i tańcząc. Cechami różniącymi Tabor od typowych festiwali jest brak konwencjonalnego podziału na artystów i publiczność oraz podejście alternatywne wobec konsumenckiego charakteru imprez związanych z popkulturą. Założeniem Taboru jest czynny, wspólny udział jego uczestników, ale także tych, od których można czerpać wiedzę, w wydarzeniach organizowanych w ramach Taboru. Każde z nich to szansa na spotkanie z wciąż żywymi tradycjami regionu, odzwierciedlającymi się w muzyce, pieśniach i tańcach.

REGION: Opoczyńskie słynie z bogatych tradycji rękodzielniczych oraz muzycznych, znanych nie tylko w Polsce, ale i poza jej granicami. To region, w którym niegdyś w prawie każdej wiosce zamieszkiwali ludzie posiadający umiejętności gry na instrumentach. Muzyka i śpiew towarzyszyły niemal każdej aktywności. Ważnym elementem pograjek weselnych oraz wszelkich zabaw tanecznych był dobrze dobrany repertuar kapel. Zaczynano zazwyczaj od chodzonego, na wzór dworskich bali. Następnie grano tu do tańca charakterystyczne siarczyste oberki i skoczne polki. Początkowo kapele grające na podopoczyńskich wsiach opierały się na trzech instrumentach: skrzypcach, basie i bębnie obręczowym. Z czasem do składu kapel włączano baraban oraz harmonię trzyrzędową lub akordeon, które wyparły basy. Folklor opoczyński to nie tylko muzyka, śpiew i taniec, ale również bogactwo strojów ludowych, rękodzieła i obrzędów, odzwierciedlających historię oraz ducha regionu.
MIEJSCE: Poświętne to wieś gminna położona pośród sosnowych lasów oraz pól Równiny Radomskiej. Pierwsza wzmianka nazwy wsi datowana jest na rok 1671, w związku z budową kościoła sanktuaryjnego na wschód od wsi Studzianna. Miejscowość do dziś szczyci się cennymi zabytkami architektury. Jednym z najważniejszych jest kompleks kościelno-klasztorny, czyli obecna Bazylika św. Filipa Neri i św. Jana Chrzciciela w Studziannie – kościół wzniesiony na przełomie XVII I XVIII wieku, zwany perłą baroku województwa łódzkiego oraz klasztor Filipinów z 1776 roku, wraz z zabudowaniami towarzyszącymi. W piątkowe popołudnie zajrzymy nie tylko do tej wyjątkowej świątyni, ale także do tamtejszego muzeum sanktuaryjnego.
WARSZTATY: W ramach Taboru odbyły się warsztaty instrumentalne, taneczne, śpiewacze, a także warsztaty z zakresu plastyki papierowej.
ZABAWY TANECZNE: Na potańcówkach w czwartkowy, piątkowy i sobotni wieczór usłyszymy muzykę zagraną przez kilka pokoleń muzykantów i muzykantek: 
Stanisława Wolskiego (Drzewica), Kapelę Agopsowicza (Warszawa), Rodzinną Kapelę Bińków (Opoczno), kapelę Szwachła/Blachowska/Kalita (Warszawa), Kapelę Romana Wojciechowskiego (Opoczno/Tomaszów Mazowiecki), Kapelę Władysława Gmaja (Glina/Bobrowiec), Kapelę Pauli Kinaszewskiej (Warszawa), Franciszka Stalengę (Puławy) oraz Zbyszka Ciechowicza z Ogniskiem Muzyki Tradycyjnej w Rdzowie.
ORGANIZATORZY: Łódzki Dom Kultury oraz fundacja Muzyka Zakorzeniona
PARTNERZY: Gmina Poświetne oraz Muzeum Regionalne w Opocznie
SZTAB ORGANIZACYJNY: Piotr Baczewski (fundacja Muzyka Zakorzeniona), Joanna Skowrońska (fundacja Muzyka Zakorzeniona), Kamila Biniek, Ewelina Kurkowska (Łódzki Dom Kultury) oraz Andrzej Białkowski (Łódzki Dom Kultury).
Back to Top