Pierwsi polscy imigranci pojawili się w Brazylii już na początku drugiej połowy XIX wieku, jednakże pierwsze zorganizowane grupy pojawiły się w roku 1869 w stanach Santa Catarina i Parana, od roku 1875 zaś zaczęli przybywać do stanu Rio Grande do Sul. Jednakże największa fala imigrantów miała dopiero nadejść. W roku 1890 zaczyna się gorączka brazylijska. Obecnie liczbę Brazylijczyków polskiego pochodzenia ocenia się na 3 miliony.
W 2023 i 20224 roku w ramach projektu Powrót do Korzeni dokumentowaliśmy muzykę i śpiew brazylijskiej Polonii mieszkającej w brazylijskich stanach Parana i Santa Catarina.
Ponad to zorganizowaliśmy koncerty muzyki tradycyjnej w Kurytybie, Mallet, Sao Bento, Indaial i Santanie oraz 4 warsztaty polskiej muzyki tradycyjnej w Kurytybie i Mallet.
Opublikowaliśmy kilkadziesiąt materiałów video dokumentujących muzyczne tradycje brazylijskiej Polonii.
Zaskakujące było dla nas to, że w Brazylii nadal można zaleźć archaiczną i niestylizowaną muzykę graną i śpiewana przez pokolenia urodzone w latach 30. i 40. XX w.
Istotne jest to, że efekty naszych działań mogła zobaczyć brazylijska Polonia. Dotychczas takie badania realizowało tylko Polskie Radio (1998 rok) oraz Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu (2009) - niestety efekty tych badań nie są dostępne, a jedynym jej efektem jest płyta Muzyka Źródeł: Polacy w Brazylii i Argentynie mająca już prawie ćwierć wieku.



















