HrayBery/ГрайБери przywraca do życia zapomnianą muzykę powstałą na styku dwóch kultur - polskiej i ukraińskiej. Repertuar zespołu to przede wszystkim utwory taneczne (kozaki, kołomyjki, mazurki, polki i walce) zrekonstruowane na podstawie archiwalnych źródeł: nut oraz nagrań audio. Melodie te zostały zebrane przez ukraińskich i polskich badaczy w dorzeczu Sanu oraz innych częściach Galicji wschodniej. Używane przez zespół instrumenty (takie jak skrzypce, cymbały bęben i bas) były powszechne na tych terenach już od końca XVI w.

Brzmienie zespołu pozwala słuchaczowi zanurzyć się w dawnej, wielokulturowej muzyce tanecznej, regionów zamieszkałych wspólnie przez Polaków, Ukraińców, Żydów i Romów.

“KARCZMA/КОРЧМА” to nasza pierwsza plyta. Karczmy były niegdyś swoistym, wiejsko-miejskim tyglem narodów, gdzie ukształtowały się wspólne gusta kulturowe i estetyczne lokalnych grup etnicznych. Chcieliśmy jak najlepiej zobrazować nastroje ówczesnego społeczeństwa XIX w. Taki jest też ten album. Zawiera w sobie 11 utworów, od skocznych kołomyjek, przez spokojniejsze suwaki, mazury i oberki.

Na płycie pojawili się wspaniali goście i gościnie. Na drewnianym flecie poprzecznym zagrał Jakub Szczygieł,a na klarnecie Patryk Petersson. Swoich głosów użyczyły śpiewaczki Daria Pulkowska i Tania Harasym. W wykonaniu męskiej pieśni swoim głosem wsparł muzykantów Kazik Nitkiewicz, który pracował również nad nagraniem oraz miksem płyty.

Grupa aktywnie działa od czerwca 2023 r., W ciągu pierwszych 6 miesięcy swojego istnienia zagrała koło 16 koncertów w Polsce i w Niemczech. Zespół pojawił się między innymi na Rudolstadt festival, Donaufest w Deggendorfie, w Niemczech. Grał na taborach, potańcówkach, wystawach muzealnych i zadebiutował też na Festiwalu Wszystkie Mazurki Świata.
Produkcja albumu została sfinansowana ze środków Centrum Dialogu im. Juliusza Mieroszewskiego. Realizację albumu zawdzięczamy ogromnemu wsparciu Piotra Baczewskiego z Fundacji Muzyka Zakorzeniona.

Skład kapeli:
Maksym Nakonieczny (Krajka, Kapela Serhija Ochrimczuka) - pierwsze skrzypce
Serhii Postolnikov (Hulajhorod, US Orchestra) - cymbały
Marta Bodnar (D’gori) - sekund
Severyn Danyleiko (Horea Kozacka, Krajka) - bas
Agata Weber (lubiciel bubna) - bęben obręczowy, baraban

nagrania: Franciszek Stępień, Kazimierz Nitkiewicz - The Boogie Town Studio
miks: Kazimierz Nitkiewicz

Back to Top